فوائد تلاوت قرآن در خانه

فوائد تلاوت قرآن در خانه

قرآن رمز حیات است و وسیله نجات، عامل ‏ترقى و مملو از برنامه‏ هاى زندگى است. این چنین کتابی سزاست آیاتش در فواصل روز در مکان های مختلف تلاوت شود تا آثار آن در زندگی انسان جلوه کند، آثاری که در روایات به آن اشاره شده است. یکی از مکان هایی که تشویق و تأکید به تلاوت قرآن در آن شده خانه و منزل انسان است، تلاوت قرآن در خانه فوایدى را به دنبال دارد که در اینجا به چند فایده اشاره می شود:‎

فایده نخست: خواندن قرآن در منازل سبب اعلاى کلمه حق، نشر حقایق اسلام، انتشار احکام ‏قرآن و توسعه قرائت آن خواهد بود زیرا وقتى که انسان در منزل خود قرآن بخواند، همسر و فرزندان وى نیز در این عمل از وى پیروى نموده، به خواندن قرآن تشویق مى‏ شوند در نتیجه، ‏قرائت قرآن در جامعه گسترش و قاریان قرآن افزایش پیدا مى‏ کنند.

فایده دوم: قرائت قرآن در منازل و خانه ‏ها، تعظیم و بپاداشتن شعائر اسلام است زیرا وقتى از خانه‏ هاى ‏مسلمانان هر صبح و شام صداى جانفزاى قرآن بلند شود و از هر سوى صداى آیات الهى ‏گوش ‏ها را بنوازد، در اعماق جان و دل شنوندگان اثر خاص و عمیقى مى ‏گذارد، اسلام و ایمان در دلشان ‏بارور و شکوفا مى ‏گردد‎.‎

یک نمونه از این اثرگذاری داستان فضیل بن عیاض است. او در عصر خود سارق بسیار خطرناکى بود، گروه زبردستى داشت که آنها را براى راهزنى تربیت کرده بود. اگر قافله ‏ها مى‏ شنیدند که فضیل و گروهش در فلان جاده کمین کرده‏ اند، هیچ کس از آن راه عبور نمى‏ کرد. فضیل شبى براى سرقت به پشت بام خانه ‏اى رفت. شب از نیمه گذشته بود، صداى تلاوت قرآن مرد صاحب خانه در سکوت مطلق شب به گوش مى ‏رسید. فضیل لحظه ‏اى درنگ کرد و به تلاوت آن مرد گوش داد: «أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ …»

فضیل با شنیدن این آیه در فکر فرو رفت و با خود حدیث نفس کرد: اى فضیل! این سخن خداست و مخاطب آن افرادى چون توست. این همه گناه و معصیت و نافرمانى تا کى؟ از دیوار مردم بالا رفتن، جلوى قافله ‏ها را گرفتن و هستى مردم را تاراج کردن تا چه زمانى؟ همان جا دست به آسمان بلند کرد و در پاسخ کلام خدا عرض کرد: خدایا وقتش رسیده که به درگاهت آیم و از گذشته سیاهم توبه کنم. از آن پس خود را آلوده سرقت و دیگر گناهان نکرد و آن قدر در مسیر خودسازى و انجام اعمال صالح و اطاعت از فرامین الهى پیش رفت که یکى از زهّاد معروف زمان خود و از ممتازترین اصحاب امام صادق علیه السلام شد.

فایده سوم: تلاوت قرآن، نیایش و ذکر خدا در خانه ‏ها و منازل باعث فزونى نعمت‏ ها و ازدیاد ‏برکت ‏هاست، فرشتگان در چنین خانه‏ هایی فرود آمده، شیاطین از آن دورى مى ‏گزینند و این گونه منازل براى ‏اهل آسمان نور و روشنایى مى ‏بخشند.

در روایتی امام رضا علیه السّلام از حضرت رسول صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمود: خانه هاى خود را نصیبى از تلاوت قرآن بدهید ‏زیرا هر گاه در خانه خود قرآن تلاوت کنید کارهاى دشوار اهل آن خانه آسان می گردد و خیر و برکت در آن بسیار می شود ‏و ساکنان آن در زیادتى و افزونى خواهند بود.

در روایت دیگری از امیرالمؤمنین علیه السّلام نقل شده که فرمود: خانه ‏اى که در آن قرآن خوانده شود و خداى عزّوجلّ در آن‏‎ ‎یادآورى ‏‏گردد، برکت در آن خانه، بسیار شود و فرشتگان در آن حضور پیدا کنند و شیاطین از آن بیرون شوند و به ‏اهل آسمان نور دهد؛ همان‏ گونه که ستارگان به اهل زمین نور مى ‏دهند.

قران را باید تلاوت کرد به ویژه در خانه، نباید قرآن به صورت یک کتاب تشریفاتى دربیاید، قرآنی که این چنین آثار و فوائد گرانبهایی را به دنبال دارد.

تهیه کننده : امیر حسین خوشرو اول – معاونت فناوری آموزشگاه
تائید کننده : آقای حمید عباس زاده – معاونت پرورشی آموزشگاه


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20